Two forces act on a 8.50-kg object. One of the forces is 14.0 N. If the object accelerates at 3.50 m/s2, what is the greatest possible magnitude of the other force?
Blog
n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of [T] K….
n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of [T] K. Calculate the kinetic energy per molecule. The Boltzmann’s constant is kB = 1.38 ×10-23 J/K. The argon gas consists of monatomic molecules. Express your answer in zJ (zepto-joule). 1 zJ = 10-21 J.
n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of [T] K….
n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of [T] K. Calculate the root-mean-square (rms) speed of an atom in the gas. The Boltzmann’s constant is kB = 1.38 ×10-23 J/K. The universal gas constant is R = 8.314 J/(mol.K). The argon’s molar mass is M = 39.95 g/mol = 39.95 ×10-3 kg/mol. Express your answer in m/s.
A solar heated house loses about 5.2 × 107 cal through its o…
A solar heated house loses about 5.2 × 107 cal through its outer surfaces on a typical 24-h winter day. What mass of storage rock is needed to provide this amount of heat if it is brought up to initial temperature of 58°C by the solar collectors and the house is maintained at 20°C? (Specific heat of rock is 0.21 cal/g⋅°C.)
A string with mass per unit length μ1 is under tension T1. A…
A string with mass per unit length μ1 is under tension T1. A wave traveling along this string has a speed v1. A wave traveling along a second string has speed v2. If v2 = 4v1, what could be the tension, T2, and mass per unit length, μ2, of the second string?
Suppose [Q]×105 J of energy are transferred to [m] kg of ice…
Suppose [Q]×105 J of energy are transferred to [m] kg of ice at 0 oC. The heat of fusion of water is Lf = 3.33 × 105 J/kg. The specific heat of water is c = 4186 J/(kg.K). Determine the final temperature of the liquid water in Celsius.
A container is filled with water and the pressure at the bot…
A container is filled with water and the pressure at the bottom of the container is P. Then the container is emptied halfway and topped off with oil of density 0.95 × 103 kg/m3, which floats on top of the water. What is the pressure at the bottom of the container now?
A projectile is launched with an initial speed of [v0] m/s a…
A projectile is launched with an initial speed of [v0] m/s at an angle of [theta]° above the horizontal. The projectile lands on a hillside [t] s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page.) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target? Express your answer in meters.
A projectile is launched with an initial speed of [v0] m/s a…
A projectile is launched with an initial speed of [v0] m/s at an angle of [theta]° above the horizontal. The projectile lands on a hillside [t] s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page.) What is the angle of the projectile’s velocity at the highest point of its trajectory, relative to the horizontal (the +x-axis)?
After reading the articles and watching the videos in class,…
After reading the articles and watching the videos in class, what do you think are the most important aspects of happiness? Why? Your answer should be at least 5 sentences. (Make sure you follow the paragraph structure we have discussed.)