Scorpion Production Company planned to use 1 yard of plastic…

Scorpion Production Company planned to use 1 yard of plastic per unit budgeted at $81 a yard. However, the plastic actually cost $80 per yard. The company actually made 3,900 units, although it had planned to make only 3,300 units. Total yards ultimately purchased used for production were 3,960. How much is the total materials variance?

Costs per unit for Maker Company in producing Panini presses…

Costs per unit for Maker Company in producing Panini presses include $22 of variable and $15 of fixed costs. Each press normally sells for $57. A foreign wholesaler offers to purchase 1,000 Panini presses at $40 each. Maker would incur special shipping costs of $5 per press if the order were accepted, which are not incurred on normal “everyday” sales to others. Maker has sufficient unused capacity to produce the 1,000 Panini presses. If the special order is accepted, what will be the effect on net income?