Materials used by Square Yard Products Inc. in producing Division 3’s product are currently purchased from outside suppliers at a cost of $5.00 per unit. However, the same materials are available from Division 6. Division 6 has unused capacity and can produce the materials needed by Division 3 at a variable cost of $3.00 per unit. A transfer price of $3.20 per unit is established, and 40,000 units of material are transferred, with no reduction in Division 6’s current sales. Square Yard Products Inc.’s total operating income will increase by
Blog
EXTRA CREDIT: Compute the standard cost for one pair of boot…
EXTRA CREDIT: Compute the standard cost for one pair of boots, based on the following standards for each pair of boots: Standard materials quantity: 1.25 yards of leather at $35.00 per yard Standard labor: 9 hours at $25.75 per hour Factory overhead: $1.75 per direct labor hour
Jarrett Company is considering a cash outlay of $300,000 for…
Jarrett Company is considering a cash outlay of $300,000 for the purchase of land, which it could lease for $36,000 per year. If alternative investments are available that yield a 9% return, the opportunity cost of the purchase of the land is
EXTRA CREDIT: Peppy Portraits specializes in pet photography…
EXTRA CREDIT: Peppy Portraits specializes in pet photography and has both franchised and company-operated studios. Profit margin and investment turnover for both segments are as follows: Profit Margin InvestmentTurnover Company-operated studios 70% 0.50 Franchised studios 40% 2.25 Peppy Portraits is expanding. Based on the return on investment (ROI), would you advise a new location to be a company-operated or franchised studio?
EXTRA CREDIT: Standard and actual costs for direct labor for…
EXTRA CREDIT: Standard and actual costs for direct labor for the manufacture of 300 units of product were as follows: Actual costs 125 hours at $54 Standard costs 131 hours at $53 Determine the direct labor (a) time variance, (b) rate variance, and (c) total cost variance.
Mallard Corporation uses the product cost method of product…
Mallard Corporation uses the product cost method of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 45,000 units of its sole product. Mallard desires a profit equal to a 12% return on invested assets of $800,000. Fixed factory overhead cost $82,000 Fixed selling and administrative costs 45,000 Variable direct materials cost per unit 5.50 Variable direct labor cost per unit 7.65 Variable factory overhead cost per unit 2.25 Variable selling and administrative cost per unit 0.90 The markup percentage on product cost for the company’s product is
User defined objects are created using the class keyword
User defined objects are created using the class keyword
In Python, a class is ___________ for a concrete object.
In Python, a class is ___________ for a concrete object.
What’s the output of the following code snippet?
What’s the output of the following code snippet?
A balloon is filled with helium gas at atmospheric pressure…
A balloon is filled with helium gas at atmospheric pressure and at atmospheric temperature. The balloon is then placed in a chamber whose pressure is less than atmospheric pressure and atmospheric temperature. Which of the following illustrations represents the expected volume of the balloon in the chamber?