A cube of wood having an edge dimension of [a] cm and a dens…

A cube of wood having an edge dimension of [a] cm and a density of [rho] kg/m3 floats on water. What is the distance from the horizontal top surface of the cube to the water level? 1 cm = 10-2 m, 1 cm3 = 10-6 m3. Water’s density is 1000 kg/m3, and its acceleration due to gravity is g = 9.8 m/s2. Express your answer in cm.

An ideal diatomic gas expands adiabatically from [V1] m3 to …

An ideal diatomic gas expands adiabatically from [V1] m3 to [V2] m3. If the initial pressure and temperature are [p1]×105 Pa and [T1] K, respectively, find the work done on the gas. Express your answer in kJ. 1 kJ = 103 J. The universal gas constant is R = 8.314 J/mol.K. The ratio of molar specific heat at constant pressure to that at constant volume (adiabatic index of the gas) for the ideal diatomic gas is 

n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of  [T] K….

n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of  [T] K. Calculate the kinetic energy per molecule. The Boltzmann’s constant is kB = 1.38 ×10-23 J/K. The argon gas consists of monatomic molecules. Express your answer in zJ (zepto-joule). 1 zJ = 10-21 J.

n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of  [T] K….

n=[n] moles of an argon gas are at a temperature of  [T] K. Calculate the root-mean-square (rms) speed of an atom in the gas. The Boltzmann’s constant is kB = 1.38 ×10-23 J/K. The universal gas constant is R = 8.314 J/(mol.K). The argon’s molar mass is M = 39.95 g/mol = 39.95 ×10-3 kg/mol. Express your answer in m/s.

A solar heated house loses about 5.2 × 107 cal through its o…

A solar heated house loses about 5.2 × 107 cal through its outer surfaces on a typical 24-h winter day. What mass of storage rock is needed to provide this amount of heat if it is brought up to initial temperature of 58°C by the solar collectors and the house is maintained at 20°C? (Specific heat of rock is 0.21 cal/g⋅°C.)

A container is filled with water and the pressure at the bot…

A container is filled with water and the pressure at the bottom of the container is P. Then the container is emptied halfway and topped off with oil of density 0.95 × 103 kg/m3, which floats on top of the water. What is the pressure at the bottom of the container now?

A projectile is launched with an initial speed of [v0] m/s a…

A projectile is launched with an initial speed of [v0] m/s at an angle of [theta]° above the horizontal. The projectile lands on a hillside [t] s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page.) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target? Express your answer in meters.