A cube of wood having an edge dimension of [a] cm and a dens…

A cube of wood having an edge dimension of [a] cm and a density of [rho] kg/m3 floats on water. What is the weight of the cube? 1 cm = 10-2 m, 1 cm3 = 10-6 m3. Density of water is 1000 kg/m3. The acceleration due to gravity is g = 9.8 m/s2. Express your answer in N (newtons).

A cube of wood having an edge dimension of [a] cm and a dens…

A cube of wood having an edge dimension of [a] cm and a density of [rho] kg/m3 floats on water. What is the distance from the horizontal top surface of the cube to the water level? 1 cm = 10-2 m, 1 cm3 = 10-6 m3. Water’s density is 1000 kg/m3, and its acceleration due to gravity is g = 9.8 m/s2. Express your answer in cm.

An ideal diatomic gas expands adiabatically from [V1] m3 to …

An ideal diatomic gas expands adiabatically from [V1] m3 to [V2] m3. If the initial pressure and temperature are [p1]×105 Pa and [T1] K, respectively, find the work done on the gas. Express your answer in kJ. 1 kJ = 103 J. The universal gas constant is R = 8.314 J/mol.K. The ratio of molar specific heat at constant pressure to that at constant volume (adiabatic index of the gas) for the ideal diatomic gas is